Sabun Nasıl Yapılır?

Sabun Nasıl Yapılır?

Günümüzde evde kendi sabununu yapmak hatta satmak yaygınlaşmaktadır. Özellikle ev hanımlarına ek gelir kaynağı olan evde sabun yapma pazar artışından dolayı daha da çeşitlenmektedir. Üstelik bu sabunlar çeşitlenen sabun kalıplarıyla süslenip nişan, düğün ve mevlit gibi organizasyonlarda hediye olarak verilmektedir. Sabun bazını evde kendiniz de yapabileceğiniz gibi hazır da alabilir ve kalıplara dökerek sabunları dilediğiniz şekillerde pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

 

            Sabunların gerçekten katılaşıp sabun kıvamına gelmesi için ph değerini ayarlamak önemli bir husustur. Aynı zamanda bu oranı iyi ayarlayamamak cilde de zarar verebilmektedir. Bu açıdan zarar etmeyeyim riske girmeyeyim diyorsanız dışarıda satılan sabun bazlarını alıp eritip kalıplar dökmek ve kullanmak sizin yararına olacaktır. Genelde gliserin bazlı olan bu bazların opak, şeffaf, mika gibi çeşitleri vardır. Ayrıca günümüzde doğala dönüş ve organik maddelere ilgi arttığı için piyasada doğal sabun bazları da bulunmaktadır.

Sabun Bazı

 

             Veganlar içinde ayıca hayvansal yağlardan yapılan ya da bitkisel yağlardan yapılan sabun bazı çeşitleri ayrıştırılıp piyasada bulunmaktadır. Bu çeşitleri kullanarak yapacağınız sabun bazı her kitleye hitap etmekle birlikte müşteri skalanızı arttıracaktır. Kendiniz için sabun yapıyorsanız da cildinize sürdüğünüz bu sabunların içinde ne olduğunu bilip gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sabun bazı eritilip kalıplara dökülerek kullanılmaktadır.

 

            Sabun bazı eritilirken ateş sürekli kontrol edilmelidir. Eğer sabun bazını faza ısıtır ya da bekledikten sonra kalıba dönerseniz yaptığınız sabunu cilde zararı dokunabilir ya da sabununuzun kıvamı istediğiniz gibi olmayabilir.

Sabun Nasıl Yapılır

 

            Şeffaf ya da opak aldığınız sabun bazı doğal yağlarla alkali dengesini bozmamaya dikkat etmek kaydı ile çeşitlenebilir ve doğal boyalarla renklendirilebilir. Boya ile sabunu renklendirirken boyayı sabun bazını iyice ısıttıktan sonra koymanız boyanın zararlı etkilerinden varsa doğal değilse korunmanız için çok önemli. Ayrıca koyacağınız boyanın bu tür kullanımlar için uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde boya zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Bütün bu hususlara dikkat ederseniz sizde kolayca ve zararsız sabunlar üretebilirsiniz. Sabun bazlarıyla yapabileceğiniz doğal sabunları çeşitlendirebilir hem kolayca yapabileceğiniz bu sabunlarla ek gelir sağlayabilir hem de cildinizi sağlıklı bir şekilde besleyebilir ve temizleyebilirsiniz.

Etiketler: sabun bazı

328Yorumlar

Leave a Reply

Kaydır